Available to Hire or Buy
| Weight | 22300 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.33 × 2.54 × 4.2 m |
| Condition | New |
| Brand | Kalmar |
| Model | FDH150.W4.2W |
| Capacity | 15.0T |
| Power source | Diesel |
| Product Category | Heavy-Duty Forklifts |
| Platform Height | 5 |
| Sub Category | Heavy-Duty Forklifts |
The diesel Kalmar DCG 150-12 Forklift has a lifting capacity of 15 tonne. This forklift can lift loads up to a height of 5 m, and has a centre of gravity at 1200 mm It has a maximum climbing ability of 75% and a lowering speed of 0.4m/s with a load. The total width of the forklift is 2540mm and it has a turning radius of 4.785m. The overall height of the forklift is 2920 mm.
Call us on 13 8000 or fill in your details below for personalized assistance and information.