Available to Hire or Buy
| Weight | 16200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.73 × 2.48 × 4.02 m |
| Condition | New |
| Brand | Kalmar |
| Model | FDH120.W4.2W |
| Capacity | 12.0T |
| Power source | Diesel |
| Product Category | Heavy-Duty Forklifts |
| Platform Height | 5 |
| Sub Category | Heavy-Duty Forklifts |
The diesel Kalmar DCG 120-6T Forklift has a lifting capacity of 12 tonne. This forklift can lift loads up to a height of 5 m, and has a centre of gravity at 600 mm It has a maximum climbing ability of 55% and a lowering speed of 0.4m/s with a load. The total width of the forklift is 2480mm and it has a turning radius of 4.18m. The overall height of the forklift is 2895 mm.
Call us on 13 8000 or fill in your details below for personalized assistance and information.